Genel, Güzellik & Bakım

Aloe Vera’nın Mucizeleri

Aloe Vera’nın Mucizeleri

Aloe Vera, yazımızın başlığında da vurguladığımız gibi eski çarlardan günümüze yararlanmaya devam edilen doğanın bize sunduğu bir mucizedir. Kleopatra’nın güzellik sırlarında, Yunan ve Roma hekimlerinin sağlık reçetelerinde ve günümüzde hem tıp hem kozmetik alanında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

Aloe Vera’nın sıvı olarak tüketilmesi halinde birçok sağlık sorununa iyi geldiği belirtilmektedir ancak bu konudaki çalışmalar henüz devam etmektedir. Ağız yolu ile tüketimi bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebildiğinden doktora danışarak kullanılması önerilmektedir.

Bitkinin yapraklarının gövdesinde bulunan jel sıvı A, C, B1, B2, B3, B6, folik aist bakımından zengin olmasının yanı sıra kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodium ve bakır gibi mineralleri de içermektedir. İçeriğinde %99 su barındırdığından hafif ve kolay emilen bir yapıya sahiptir.

 

Gelin bu mucizenin kullanım alanlarına birlikte göz atalım;

  • Özellikle yaz aylarında çok sık yaşadığımız sinek, böcek ısırmalarında kaşıntıyı baskılar.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde dişlerde plak oluşumu önlediğinden diş ve diş eti bakımında etkilidir. 300 kişi üzerinde yapılan bir çalışma standart gargara ile Aloe Vera karşılaştırıldığında dört günlük kullanım sonrası aloe vera suyunun, gargara kadar etkili olduğu görülmüştür.
  • Sedef, egzama, dermatit vb durumlarda tahriş olan cilde yoğun nem vererek yatıştırır. Problemli ciltte kuruluk, pul pul dökülme, kaşıntı ve kızarıklığı kontrol altına alır.
  • Güneş ışınlarına fazla maruz kalınan durumlarda cildi yatıştırarak yangıyı alır, soğutur ve cildi nemlendirerek onarır.
  • Yanıklarda acıyı hafifletir, yangıyı alır ve cilt deformasyonunu onarır. Yapılan çalışmalar birinci ve ikinci derece yanıklarda Aloe Vera’nın tedavi edici özelliğinin olduğunu göstermektedir.
  • Kış aylarında soğuk ve rüzgara maruz kalan ciltteki yangıyı alarak nemi geri kazandırır.
  • İçeriğindeki salisilik asit ile doğal bir antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliktedir. Bu sayede akne ve sivilceye yatkın ciltlerde düzenli kullanıldığında bakteri ve iltihap oluşumunu engeller. Sivilce izlerinin tedavisinde de etkilidir.
  • 45 yaş üzeri kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre 90 gün süre ile Aloe Vera Jel kullananlarda kolajen üretimini arttırarak elastikiyet kaybını azalttığı onaylanmıştır.
  • Özellikle uykusuzluk ve uzun süre ekran kullanımına bağlı göz altı şişlikleri ve morlukların giderilmesinde etkilidir.

 

Aloe Vera içeren cilt bakım ürünlerimiz ile ilgili bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

https://www.triaclub.com/iletisim/