Genel, Güzellik & Bakım

Geniş Gözenekli Cilt Düzelir Mi?

Gözenek, tüm vücudumuzda kıl ve ince tüylerin köklerinden deri üzerine çıktığı noktada bulunan ve cildin nefes almasını ve ter ile birlikte toksin atılımını sağlayan hücrelerdir.

Gözenekler Neden Tıkanır?

Kıl ve tüy köklerinde bulunan yağ bezleri düzenli olarak yağ salgılar. Yağlı cilde sahip kişilerde yağ salgılama işlevi normalden fazla olmaktadır. Bu yağı düzenli olarak arındırmadığımız sürece cilt yüzeyindeki gözeneklerde birikerek gözeneklerin tıkanmasına ve genişlemesine neden olur. Bu nedenle cilt temizliği ve cilt bakımı rutin gerektiren bir süreçtir. Evde olduğumuz ve dışarı çıkmadığımız günlerde cildin kirlenmediğini düşünürüz ancak kapalı ortam ve özellikle kış aylarında yakılan kaloriferlerden yayılan hava gözeneklerimizin tıkanmasına neden olmaktadır.

Gözeneklerin tıkanmasına neden olan ana faktör olan yağ salgılama seviyesi ise aşağıdaki etmenlere bağlı olarak artış göstermektedir.

1- Yağlı besinler ve fast-food tüketimi

2- Sigara ve alkol kullanımı

3- Günlük olarak yeterli miktarda su tüketilmemesi (su, vücudumuzun nem dengesi ve toksin atılımı için hayati öneme sahiptir)

4- Güneş ışınları ile günümüzün çoğunu karşısında geçirdiğimiz teknolojik aletlerden yayılan mavi ışınlara karşı güneş koruyucu kullanılmaması

5- Hücre yenilenmesinde en önemli etken uyku ve uyku saatine dikkat edilmemesi (geç yatmak ve az uyumak sonucu yeterli miktarda hücre yenileme yapılamadığından cilt elastikiyetini kaybeder ve yaşlılık belirtileri ile geniş gözenek sorunları ortaya çıkar)

6- Yanlış cilt bakım ürünleri kullanılması ve doğru da olsa cilt bakım ürünlerinin yanlış kullanımı

Gözenekleri Genişleyen Cilt Eski Formuna Kavuşabilir Mi?

Gözenekleri genişlemiş ciltlerde yukarıdaki faktörlere dikkat edilmeli, bu hususta önlemler alınmalıdır. Bunun yanı sıra, en önemli nokta geniş gözenekli cildin temizliğidir. Gözeneklerde yağ ve toksin birikimi olduğundan, konusunda profesyonel bir uzman tarafından Medikal Cilt Bakımı uygulamaları ile derinlemesine cilt arındırıcı ve gözenek sıkılaştırıcı bakım yapılmalıdır. Devamında ise, cilt uzmanının önereceği, cildinize uygun dermokozmetik ürünler ile düzenli bir bakım rutini oluşturulmalıdır. Gözenekleri derinlemesine temizleme özelliğine sahip cilt temizleme ürünü ile beraberinde gözenek sıkılaştırıcı ve yağ dengesini sağlayan tonik olmazsa olmaz ürünlerdir.

Günlük rutinin haricinde, yine cilt uzmanının cildinize uygun olarak önereceği bir maske ile haftalık derinlemesine cilt temizliği ve aylık olarak da düzenli Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Bakımı uygulanmalıdır.

Bu şekilde cildiniz eski formuna geri dönebilir, elastikiyetini ve sağlıklı görüntüsünü geri kazanır.

Gözeneklerinizde genişleme fark etmeye başladıysanız vakit kaybetmeden Cilt Bakım Uzmanımız ile görüşerek cildinize uygun bakım ve protokoller hakkında bilgi almanızı öneririz. Unutmayın, cilt bakımında en hızlı ve en az maliyetli çözüm, problemi oluşmadan önlemek veya oluşmuş ise erken evrede müdahale etmektir.

İLETİŞİM

Related Posts