Güzellik & Bakım

Vücut Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlaklar, çoğunlukla kadınların endişe ettiği önemli bir cilt problemidir. Ancak azımsanmayacak oranda özellikle vücut geliştirme sporları yapan erkeklerin de çokça müzdarip olduğu bir konudur.

Özellikle hassas, kuru ve açık tenli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkındır. Yaşantımızdaki az önce bahsettiğimiz hormonal değişimler hepimizin hayatının bir parçası olduğundan, cildimizi ergenlik dönemi itibari ile kuvvetli, esnek ve nemli tutmaya özen göstermeliyiz.  Bunu nasıl mı başarabiliriz? En iyi ve en etkili yöntem önlem almaktır.

Su iç !

Ergenlik dönemi itibari ile ve özellikle hamilelik döneminde günde ortalama 2 lt su tüketimi vücudumuzun su ihtiyacını dengede tutarak kurumasına zemin hazırlamayacaktır. Böylece vücudumuza öncelikle içeriden nem sağlamış olacağız. Susuz kalan bir vücut, her zaman kuruluğa ve kuruluk sonucu oluşacak çatlamalara uygun bir ortam sunar. Bu, hem yüzümüzde erken oluşan yaşlanma belirtilerine yani kırışıklıklara hem de vücudumuzdaki çatlaklara sebep olacaktır.

Cildini nemlendir !

Yüzümüzü ve cildimizi düzenli olarak iyi bir şekilde temizlemeli, arındırmalı ve bu işlem sonrasında özellikle de banyo sonrası nemlendirmeliyiz. Cildimizin her daim içeriden olduğu kadar dışarıdan da neme ihtiyacı var. Erken yaşlarda, cilt problemleri oluşmaya başlamadan önce meyve ve bitkilerden hazırlanan karışımlar ile veya Hindistancevizi Yağı, Hint Yağı, Kakao Yağı gibi doğal yağlar kullanarak cildimizi nemli tutabiliriz. Hamilelik dönemi ve 30’lu yaşlar itibari ile ise hem yüz hem de vücut için dermokozmetik ve profesyonel nemlendirici ürünler kullanılmalıdır. Düzenli olarak cilt bakımı ve vücut peelingi yaptırılmasını tavsiye ederiz. Problem gözle görülür hal almaya başladıktan sonra, yüzeysel uygulamalar tedavi amaçlı sonuç vermeyecektir. Sadece destekleyici rol oynayacaktır.

Egzersiz yap !

Egzersiz ile vücuttaki kan dolaşımı artmaktadır. Özellikle bir çoğumuzun masa başı çalışıyor olması veya günümüzün çoğunu evde ev işleri ile uzun süre ayakta geçiriyor olması, vücuttaki kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sağlanamıyor olmasına neden olmaktadır. Böylece hücrelerimize daha fazla oksijen girecek, vücut nemi daha iyi tutacak ve uzun süre hareketsiz kalan bölgelerde cilt problemlerine uygun zemin oluşmasının önüne geçilecektir.

 

Yeni oluşmuş (kırmızı renkli) cilt çatlakları nasıl giderilebilir?

Bol su tüketimi ve düzenli spor yapmak her aşamada ve hayatımızın her döneminde olmazsa olmazlarımız. Cilt çatlakları gözle görülür hal almaya başladıktan sonra ise artık spor dozumuzu biraz daha arttırmamız, sıkılaşmaya yönelik egzersizler yapmamız gerekecektir. Ancak bunlar problemin erken evresinde destekleyici niteliktedir. Sorunu çözmeye yönelik Peeling, Dermabrazyon, Mezoterapi, Dermapen, Karboksiterapi, Radyofrekans gibi uygulamalar ile cildin ihtiyacına göre nemlendirici ürünler, hyalüronik asit, A vitamini vb cilt altına verilmeli ve o bölgedeki hücreler uyarılarak kolajen oluşumu desteklenmelidir. Uygulama sonrasında masaj yapılması, problemli bölgede kan akışının hızlandırılmasını, bölgenin ısınarak ürünü daha iyi emmesini ve kolajen üretimini arttırmasını sağlar.

Derinleşmiş (beyaz renkli) cilt çatlakları nasıl giderilebilir?

Bu safhada kesin ve net sonuç almak maalesef oldukça zordur. Tedavi süreci uzun ve meşakkatlidir. Derin çatlaklarda Kimyasal Peeling ile yüzeysel soyma, Lazer, PRP gibi yöntemler önerilebilir.

Her zaman belirttiğimiz gibi mutlaka konusunda uzman kişilere danışarak, profesyonel uygulamalar ve dermokozmetik ürünler tercih edin.

Güvenilir, tecrübeli ve uzman kadromuzdan randevu alarak ücretsiz olarak cilt ve vücut analizlerinizi yaptırabilir, uzmanlarımızın probleme ve tedavisine yönelik görüşlerini alabilirsiniz.

İletişim

 

Related Posts