Genel, Sağlıklı Beslenme

Bağışıklık Sistemini Bozan 7 Etken

Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak, hem sağlık hem de güzellik için oldukça önemlidir. Uzun yıllar sağlıklı yaşamak ve yaşlanmanın etkilerini geciktirmek için güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak birinci kuraldır. Bu sebeple de bağışıklık sistemimizi bozan etkenlerin farkına varmak ve onlardan uzak durmak gerekir. İşte bu etkenler;

  • Sigara bağışıklık sistemini bozan etkenlerin başında gelir. Sigara hücrelerin ölmesine sebep olarak hastalıklara, erken  yaşlanmaya ve vücudun savunmasız kalmasına sebep olur. İzmir’de deney hayvanları üzerinde yapılan bir çalışmaya göre nikotin alımı hayvanların kanser, diyabet, kalp, tansiyon gibi birçok kronik hastalıklara açık hale geldiğini kanıtlamıştır. Aktif sigara kullanıcısı olmayı bırakmakla birlikte pasif içici de olmamak gerekir. Sigaradan ve sigara içilen  ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Şeker ve şekerli gıdalar da sigara kadar suçludur; yapılan araştırmalar aşırı şeker tüketiminin bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflattığını göstermektedir. Şeker tüketimi bağışıklık sistemini çökertmekle birlikte obeziteye sebep olur ve kanser hücrelerini besler. Şeker tüketmenin vücuda hiçbir faydası yoktur, aksine zararı vardır. Bu sebeple uzak durulmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre günlük şeker tüketimimiz 50 gr yani 6 çay kaşığını geçmemelidir.
  • Alkol tüketiminin miktarı bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevlerini yitirmeleri ile doğrudan orantılıdır. İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü alkol ile ilgili yayınladığı bir raporunda alkol tüketiminin bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan bazı hücrelerin azalmasına sebep olduğunu açıklamıştır.
  • Su tüketiminin azlığı veya gereğinden fazla oluşu da bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Her gün ortalama 2 litre su içmeye özen göstermeliyiz.
  • Fazla kilolar zamanla vücuttaki organların bozulmasına sebep olmaktadır. Organlar bozulduka farklı hastalıklar ortaya çıkmakta ve vücut birçok hastalık ile aynı savaşmak zorunda kaldığında yorgun düşmekte bu da bağışıklık sistemimizin o mükemmel dengesini bozmaktadır.
  • Az yemek de fazla yemek kadar bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen etkenler arasındadır. Her gün vücudun ihtiyacı olan kalori, vücudun ihtiyacı olan sağlıklı besinlerden alınmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenmediğimiz taktirde bağışıklık sistemimizi bozarak vücudumuzu hastalıklara açık hale getiririz.
  • Yeterli vitamin, mineral ve lif tüketmemek yani sebze ve meyve tüketiminin az olması bağışıklığı zayıflatır. Mevsiminde ve doğal sebze ve meyveyi yeteri kadar tüketmek bağışıklığımızı arttırarak vücudumuzu sürekli maruz kaldığımız virüs ve bakterilere karşı güçlü konuma getirir.

 

İletişim

Related Posts