Genel, Güzellik & Bakım

Hint Yağı’nın Faydaları ve Cilt Bakımında Kullanımı

Hint Yağı, yüzyıllardır tıp ve kozmetik alanında kullanılarak pek çok derde deva olmuştur. Aynı adı taşıyan bitkiden yağ elde edilmesi aşamasında tohumlarında bulunan ve zehirli olan risin ayrıştırılmaktadır.

Bu yazımızda Hint Yağı’nın en sık fayda sağladığı konulara kısaca değindikten sonra cilt bakımındaki yerine ve kullanım alanlarına yoğunlaşacağız.

  • Hint Yağı laksatif bir etkisi olduğundan kabızlık problemlerinde etkilidir.
  • Antiseptik özelliği nedeni ile iltihap önleyici etkisi vardır. Ağrılı romatizma hastalıkları, sedef vb ilhitaplı hastalıklar ile göz ithihaplanması, arpacık gibi göz problemlerinde dahi kullanılabilmektedir.
  • Yaralar üzerinde bariyer oluşturarak yaralı bölgenin nemli kalmasını sağlayarak kurumasını ve enfeksiyon kapmasını önleyerek yaranın iyileşmesini hızlandırır.
  • Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan mantarlar ile savaşır ve birçok mantar türünü yok ettiği kanıtlanmıştır.
  • Kuru saçları, kaşları ve kirpikleri nemlendirerek besler, dolgunlaştırır. Kepek, kırılma, pul pul dökülme gibi sorunları önler. Dökülen veya küsen kaşların ve kirpiklerin yeniden çıkması için tetikleyicidir.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde tırnak bakımında da kullanılır. Tırnakların sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasını sağlar.

Yüz ve Vücut Bakımında Hint Yağı

Hint Yağı, cilt yüzeyinde bariyer oluşturarak suyu hapseder ve cildin nemli kalmasını sağlar. Doğal bir nemlendiricidir.

Dış etkenler, sigara kullanımı ve kullandığımız ürünlerdeki kimyasallar cildimizin kurumasına neden olur. Cilt kendini nemlendirmek için savunmaya geçer ve daha fazla yağ üretir. Böylece akne ve sivilce oluşumuna zamin hazırlar. Hint Yağı, içerdiği yağ asitleri ile cildi nem dengesini koruyarak nemlendirir ve antiseptik özelliği ile akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Yaklaşık SPF 6 güneş koruyucu özelliğe sahip olduğundan pek çok güneş koruyucu ürün Hint Yağı içermektedir. Güneş yanıkları ve vücudun çeşitli yerlerinde karşılaştığımız çatlakların onarılmasında etkilidir. İçeriğindeki E vitamini, mineraller ve yağ asitleri ile dudakları da nemlendirerek soğuk havalarda ve rüzgara maruz kaldığımızda oluşan dudak çatlaklarını önler.

Dirsekler, ayaklar, dizler ve topuklardaki çatlakların ve nasırların yumuşatılarak nemledirilmesini sağlar.

Kolajen üretimini destekleyerek cildin elastikiyetini kaybetmesini engeller. Bu sayede yüz ve göz etrafında kırışıklık görünümünü önler; erken yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Dikkat!

Özellikle ağız yolu ile tüketildiğinde çeşitli zehirlenmelere sebep olabildiğinden doktora danışmadan tüketilmemesi gerekmektedir. Fazla tüketilmesi vücutta su kaybına ve bağırsak hasarlarına neden olabilmektedir. 12 yaş altı çocuklarda saf yaplara karlı hassasiyet olduğundan kullanımı önerilmez. Hamilelerde kasılmalara ve erken doğuma sebep olabileceğinden kullanımı tavsiye edilmez. Harici kullanımda ise fazla ve yanlış kullanımında gözeneklerde tıkanma, ciltte tahriş oluşabilmektedir. Profesyonel güzellik uzmanınıza danışmadan uygulamamanızı öneririz.

 

https://www.triaclub.com/iletisim/

 

Related Posts