Genel, Güzellik & Bakım

Selülitten Kurtulmak Mümkün Mü?

Selülitten kurtulmak mümkün mü?

Öncelikle selüliti tanıyalım;

Selülit, yağ ve toksinlerin, beslenme alışkanlıkları ve dolaşım bozuklukları nedeni ile vücuttan atılamayarak bölgesel olarak toplanmasıdır. Vücudumuzun bacak, karın ve kalça gibi belli bölgelerinde portakal kabuğu görünümü şeklinde kendini gösterir.

Selülit oluşumuna zemin hazırlayan besinler nelerdir?

  • Şeker

Rafine yani işlenmiş şeker içeren tüm yiyecek ve içecekler fazla miktarda tüketildiğinde kan şekerini yükselterek vücudun yağ depolamasına sebep olmaktadır. Çikolata, bisküvi, şerbetli tatlılar, kek, kurabiye vb yiyecekleri tüketirken meyve özleri ile tatlandırılmış olanları tercih etmeliyiz. Günümüzde artık şeker içermeyen atıştırmalıklar hemen hemen her markette bulunmaktadır. Tatlı ihtiyacımızı meyve, meyve cipsleri ve şeker içermeyen sağlıklı atıştırmalıklar ile karşılamak vücutta yağ tutulumunu azaltacak ve selülit oluşumunu engelleyecektir.  Meyvede de şeker vardır ancak işlem görmemiş şekerdir ve meyvenin içeriğindeki lifler sayesinde kan şekerini ani yükseltmeden vücuttan atılımı sağlar. Ancak meyve ve meyve içeren gıdalar da çok tüketildiğinde farklı sağlık sorunlarına sebep olduğundan kontrollü olarak tüketmek gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü, günlük tüketmemiz gereken toplam en fazla şeker miktarını 50 gram olarak açıklamıştır. Buna göre günde en fazla yaklaşık 12 çay kaşığına tekabül edecek kadar şeker tüketmemiz gerekiyor. Bu miktarın tükettiğimiz birçok gıdaya göre örneklendirilmiş halini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz;

https://tr.euronews.com/2015/03/06/dso-gunluk-seker-tuketimi-50-grami-gecmemeli

  • Kafein

Çay, kahve gibi kafein içeren içecekler genellikle şeker ile birlikte tüketildiği için selülit oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Günlük 300 mg sınırını geçmeyen şekersiz kafein tüketimlerinin selüit oluşumuna neden olmadığı açıklanmıştır. Günde 2 fincan şekersiz Türk Kahvesi ve 2 kupa şekersiz çay tüketimini aşmamaya özen göstermemiz gerekmektedir. Kola vb içecekler de azımsanmayacak oranda şeker ve kafein içerdiğinden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

  • Katı Yağlar

Yağlar beslenmemizde çok önemli bir yere sahiptir. Mutlaka her gün yağ tüketmeliyiz ancak bu yağlar doymuş yağ oranı yüksek olan zeytinyağı gibi sağlıklı ve bitkisel yağlar olmalıdır. Katı ve hayvansal yağlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Selülitten kurtulmak mümkün !

Özellikle uzun süre hareketsiz ve oturarak çalışmak dolaşım bozukluklarına sebep olmaktadır. Selülit giderme çalışmalarında amaç bu bölgelere doğru basınç uygulayarak dolaşım bozukluğunu açmak, kan akışını olması gereken düzeye getirerek vücudun eski formuna kavuşmasını sağlamaktır.

Kavitasyon işlemi ile vücutta biriken yağlar ses dalgaları ile parçalanarak sıvı hale getirilir. Sonrasında lenf drenaj yani selülit masajı ile metabolizmanın çalışması ve kan dolaşımı hızlandırılarak, vücudun sıvı hale getirilen yağları, ödemi ve toksinleri doğal yollarla atması sağlanır. Selülitin yoğunluğuna bağlı olarak en az üç seans sonrasında gözle görülür sonuçlar alınmaya başlanır.

Bu süreçte sadece kavitasyon işlemi tek baına yeterli olmamaktadır. Kavitasyon sonrası selülit masajı gibi metabolizmayı çalıştıran işlemler uygulanmadığı taktirde sıvılaşan yağ tekrar eski formunu alarak bölgede daha kalıcı hale gelerek giderilmesi için daha uzun süren seanslar gerektirecektir. Bununla birlikte protokol tamamlanana kadar geçen süre zarfında bol sıvı tüketimi çok önem teşkil etmektedir. Selülit vücuttan doğal yollar ile atılabildiğinden, su tüketimini arttırarak sürece destek olmak gerekir.

Bu süreci omlet örneği ile açıklayabiliriz. Tavada omlet yapıp tabağa aldıktan sonra kalan yağ sıvı haldedir, eğer tava sıcakken yıkarsak yağ akıp gider ancak tavayı temizlemeden yağlı şekilde bırakırsak yağ bir süre sonra tavada donar.

Konusunda uzman kişiler tarafından profesyonel şekilde yapılan düzenli uygulamalar ile selülitlerden tamamen kurtulmak mümkündür.

Selülit tedavisi ve tüm zayıflama ve bölgesel incelme uygulamalarımız ile ilgili uzmanlarımızdan detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

https://www.triaclub.com/iletisim/

Related Posts