Güzellik & Bakım

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera, kaktüs gibi görünen ancak zambakgillerden olan bir Afrika bitkisidir. İsmi Tıbbi Sarısabır olarak da kullanılmaktadır. Afrika bitkisi olmasından da anlaşılacağı gibi fazla su sevmeyen bir bitkidir. 400 farklı çeşidi mevcuttur ve bazıları çiçek açabilmektedir.

Tıp, sağlık ve kozmetik alanlarında oldukça fazla kullanılır. Bunun sebebi yaprağının içerdiği mucizelerdir. Aloe Vera bitkisinin yaprağı kesildiğinde içerisinden jel kıvamında bir sıvı çıkar. Bu sıvı, özellikle sağlık için çok önemli maddeler içerir. İçeriğinde 18 çeşit aminoasit, 20 çeşit vitamin ve 12 çeşit mineral vardır. Aynı zamanda bulunması zor ve oldukça kıymetli maddeler de içerir.

Aloe Vera’nın faydaları çok fazladır. Bu sebeple sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılan krem, maske, jel vb ürünlerde kullanımı çok yaygındır.

SİZ DE ALOE VERA YETİŞTİREBİLİRSİNİZ!

Siz de evinizde Aloe Vera yetiştirebilirsiniz. Saksıda da yetişebilen bu bitki fazla su sevmez. Bu nedenle yalnızca toprağı kuruduğunda sulanmalıdır. Güneş gören bir yerde olmalıdır.

Odanızda Aloe Vera bulundurmak, elektronik cihazlarınızın yaydığı radyasyonun zararlı etkilerinden korunmanız için etkili olacaktır.

Aloe Vera’dan daha fazla faydalanmak için ise Aloe Vera sabunu, çayı, jeli, kremi vb ürünlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda evde kendiniz de yaprağı ortadan ikiye bölerek veya blenderdan geçirerek, kullanım amacınıza göre yeterli ve doğru miktarlarda kullanabilirsiniz.

Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu unutulmamalı ve fazla tüketmekten kaçınılmalıdır.

Aloe Vera’nın faydalarını ise bir sonraki yazımızdan öğrenebilirsiniz…..

Related Posts