Genel

Arı Sütü ve Faydaları

Arılar gerçekten şaşırtıcı hayvanlardır. İğneleriyle bizi korkutmalarına rağmen balları sayesinde damağımızı tatlandırır, ürettikleri süt, polen ve propolis sayesinde de bize şifa olurlar. Bu yazı dizisinde sizlere sırasıyla arı sütü, arı poleni, bal ve propolisin ne olduğunu, faydalarını ve aralarındaki farkları anlatacağız. İlk olarak arı sütü ile başlayalım.

Her arı işçi arı olarak doğar ve bir işçi arının ömrü yaklaşık 2-3 haftadır. Ancak bir arı, işçi arıların sütü ve poleni ile beslenirse kraliçe arı olur. Kraliçe arıların ömrü 7 yıl kadardır ve işçi arıların aksine döl verebilme yeteneğin sahiptir ve bu sayede kovanın devamlılığını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kraliçe arının ve işçi arının aynı genetik yapıya sahip olduğudur. Peki, o halde kraliçe arıyı uzun yaşatan ve ona üreme yeteneği kazandıran şey nedir? Elbette ki arı sütü ve arı polenidir. Arı sütü işçi arılar tarafından üretilir ve kraliçe arıyı beslemek için kullanılır.

Bu durum akıllara şu soruyu getirmiştir; “Acaba arıların ömrünü uzatan ve üreme yeteneğini arttıran arı sütü insanlarda da işe yarayabilir mi?”. Bu soru ile ilgili çalışmalar hala devam etmekte ancak bu araştırmaların sonucunu beklemeye gerek yok. Siz her sabah arı sütü tüketmeye başlayabilir, daha sağlıklı ve uzun yaşayabilirsiniz. Çünkü arı sütünün sağlığa zararlı bir yanı yoktur, aksine size şifa verir, sizi güçlendirir.

Related Posts