Genel

Anne Sütünü Arttırma Yolları

Bugün yeni doğum yapmış annelerin en büyük sıkıntılarından biri anne sütü yetersizliğidir. Yeterli kadar anne sütü oluşmamasının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında beslenme gelir ve bu sebeple gebelikte ve sonrasında beslenme çok önemli bir yere sahiptir. Gebelikte ve doğumdan sonra anne ne kadar iyi beslenirse süt salgılaması da o kadar fazla olur. Aynı zamanda anne ne kadar çok emzirirse süt salgılaması da o kadar artar. Çünkü süt bezlerinin sık sık boşaltılması, süt miktarını arttırıcı bir yöntemdir.

Anne sütünün azalmasını engellemek için annenin stresten uzak durması da gerekmektedir. Stres, üzüntü, sıkıntı gibi anneyi olumsuz etkileyecek faktörler vücudu etkilediği için süt bezlerinin salgı üretimini de engeller.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?

Anne sütünün salgılanması için ihtiyaçtan 500 kalori fazla enerji alınmalıdır. Günlük sıvı tüketimi 8-12 bardak, protein alımı kilogram başına 1.2 g olmalıdır. Su, süt ve taze sıkılmış meyve-sebze suları anne sütünün besin öğeleri bakımından zenginleşmesini sağlar. Ayrıca az şekerli yapılmış hoşaf ve kompostolar, ayran, yoğurt gibi besinlerin tüketimi ile vücuda yeterli miktarda sıvı alımı sağlanabilir.

Emziren anneler genel olarak protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve sıvı bakımından yeterli ve dengeli beslenmelidirler. Emzirme döneminde gebelikte olduğu gibi vücuttaki besin ögeleri depoları boşalacaktır, bu yüzden doktor ve diyetisyen kontrolünde olmaları, gerekirse yine doktor kontrolünde suplement kullanmaları gerekmektedir.

                                                                                 Dyt.Nagehan IŞIK AYVAZ

Related Posts