Güzellik & Bakım

Dekolteniz Yaşınızı Ele Vermesin

Yaşlanmanın ilk belirtilerinin yüzümüzde oluştuğunu düşünerek tüm çabamızı yüz bakımına harcıyoruz. Ancak dekoltemizin ve ellerimizin de yüzümüz kadar bizi ele verdiğini unutuyoruz. Bu detayı göz önünde bulundurarak erken yaşlardan dekolte bakımına özen göstermeliyiz. Elbette bakım yapmadan önce yaşlanma belirtilerinin sebeplerini öğrenmek gerekir. Dekolte bölgesini yaşlı gösteren biyolojik sebepler kılcal damarların yüzeye çıkması ve lekelerin artmasıdır. Bunlara ek olarak dekolte bölgesinin ince bir deriye sahip olması ve alt dokusunun olmaması yani kas dokusu içermemesi, bu bölgenin erken gevşemesine sebep olur. Bu sebepler göz önüne alınarak bakım uygulamaları yapılmalıdır.

Dekolte bakımı için yapılması gerekenlere gelince öncelikle güneşten korunmalıyız. Yüzümüzü nasıl büyük bir özenle güneşten koruyorsak aynı özeni dekoltemize de göstermeliyiz. Her gün güneş koruyucu sürmeli, şiddetli güneş ışınına maruz bırakmamalıyız. Çünkü güneş, dekolte bölgesinin ince ve hassas derisini çabuk etkileyerek leke oluşumuna ve yıllar içinde bu lekelerin derinleşmesin sebep olur.

Dekoltenin ince derisine zarar vermemek için çok sıcak suyla duş alınmamalıdır. Her duştan sonra dekolte ve göğüs bölgesine soğuk su ile hafif masajlar yapılmalıdır.

Dekoltemiz çok hassastır. Ona yumuşak dokunuşlar yapmalıyız. Sert masajlardan, tahriş edici peeling ve şiddetli kese uygulamalarından kaçınmalıyız. Günde yarım saat boyun, omuz ve kol egzersizi yapmalıyız.

Yüz üstü yatmak da hem yüz, hem dekolte hem de göğüs bölgesinin erken kırışmasına sebep olur.

Son olarak dekolte hücrelerimizin yenilenmesini destekleyici girişimlerde bulunmamız gerektiğinden bahsedelim. Hücre yenilenmesini destekleyen gıdalar ve vitaminler tüketmeliyiz. Gerekirse bu içeriğe sahip kremler kullanmalıyız. Ayrıca sigara da hücre yenilenmesini olumsuz etkilediğinden yaşlanmanın baş düşmanı olarak ilk sıralarda yerini almakta.

Related Posts