Sağlıklı Beslenme

Diyet İle İlgili Merak Ettikleriniz

Siz merak ettiniz, biz de sorduk. Diyetisyenimiz Nagehan Işık Ayvaz sizler için, diyet ile ilgili merak ettiklerinizi yanıtladı…

S: Diyetler uzun vadede çözüm müdür?

C: Evet çözümdür. Çünkü diyet dediğimiz şey aslında bizim gün içinde aldığımız besinlerdir. Diyet sanılanın aksine sadece zayıflamak için yapılan beslenme şekli değildir. O yüzden bir ömür boyu sağlıklı beslenmeyi prensip haline getirmeye çalışmalıyız.

S: Kilo vermek mi kiloyu korumak mı daha önemli?

C: Kiloyu korumak daha önemli ve zordur. Çünkü kilodaki dalgalanmalar deri yapısına ve vücutta organların işleyişine zarar verir. Ancak tabii ki sağlıklı kiloya düşmek de oldukça önemlidir. Sağlıklı kiloya ulaşmak ve onu korumak şeker, tansiyon, kolesterol, kanser gibi birçok hastalığın oluşma riskini azaltır.

S: Diyet neden kişiye özel olmalıdır?

C: Her parmak izinin birbirinden farklı olması gibi her metabolizma da birbirinden farklıdır. Bu sebeple, danışanların günlük beslenme alışkanlıklarından çok da uzaklaşmadan, onların uygulayabilecekleri ve sağlıklı beslenme çerçevesi içinde bir diyet programı oluşturulmalıdır. Diyet kişinin kendisine özel ve ona uygun olmalıdır. Bu şekilde kişi ile diyeti arasında en yüksek uyum sağlanmaya çalışılmalıdır.

S: Akşam yemeğinde tüketilmesi için sağlıklı, hafif önerileriniz var mı?

C: Et tüketimini akşam yerine öğle yemeğinde yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü gün içinde etin hazmı ve getirdiği enerjinin yakımı sağlanabilmektedir. Bu yüzden akşamları az yağlı bir salata, yine az yağlı bir sebze yemeği ve yoğurt veya ayran gibi süt ürünleri tercih edilebilir.

Related Posts