Sağlıklı Beslenme

Metabolizmayı Hızlandırmanın 6 Yolu

Kilo vermekte sorun yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğu, metabolizma yavaşlığından yakınıyor. Eğer metabolizmanız normalden yavaş çalışıyorsa veya kilo vermenize yardımcı olacak kadar hızlı değilse, kilo vermekte zorlanırsınız. Çünkü metabolizma hızı, vücudun yani organların, işlevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli minimum enerji miktarıdır. Öyleyse, işte metabolizmanızı hızlandırmak için yapmanız gerekenler:

  1. Kas kütlenizi arttırın: Kaslar, yağlarınızı yakan bir mekanizma gibidir. Bu sebeple yağ kütleniz ne kadar fazla olursa, metabolizmanız o kadar hızlı olacak, yediklerinizi çok daha çabuk yakacaktır. Yalnız unutulmamalıdır ki, zaten yağlı olan bir bölgede kas yapmaya çalışmak, mevcut yağları kasa döndüreceğinden vücutta bir incelme olmaz. Yani yağlı olan karın bölgenizde kas yapmanız, yağları kasa döndürerek karın bölgenizin aynı kalınlıkta kalmasına sebep olur. Bu sebeple önce bölgesel incelme yöntemleri ile yağlar yakılmalı, ardından yağsız bölgeye kas yapılmalıdır. Bu ileride yağ oluşumunu da büyük ölçüde önler.
  2.  Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Tüketin: Acı biber, Zencefil, Yeşil Çay, Protein, Lifli Yiyecekler ve Tarçın, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Öğünlerde bu besinleri, aşırıya kaçmadan tüketmeye özen gösterin.
  3. Su için: Su, vücudumuzun yaşadığı her sorunda iyileştirici bir güce sahiptir. Metabolizma hızınızdaki düşüklüğün giderilmesinde de su en büyük öneme sahiptir. Ancak gereğinden fazla su içmemeye de özen gösterilmelidir. Fazlası, böbreklerde rahatsızlık yaratacaktır.
  4. Şekerden Uzak Durun: Şeker, sık sık belirttiğimiz gibi, vücudun en büyük düşmanıdır. Kimyasallarla işlenen tüm şekerlerden uzak durun. Günlük şeker ihtiyacınızı, doğal yiyeceklerden (meyveler) karşılayın.
  5. Her Gün Yürüyüş Yapın: Her gün minimum 40 dk, tempolu yürüyüşler yapın. Ancak bu yürüyüşleri mümkün olduğunca açık havada, temiz ve bol oksijenli ortamlarda yapmaya özen gösterin. Hücrelerinize bol oksijen dolması, daha sağlıklı ve daha dinç olmanızı sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca günlük hayatta da daha hızlı düşünmenizi sağlar.
  6. Kahvaltıyı Atlamayın: Kahvaltı, vücudumuzun ve sağlığımızın en büyük dostudur. Kahvaltıyı atlamayın, protein ağırlıklı, sizi tok tutacak, doyurucu bir kahvaltı yapmadan güne başlamayın.

Related Posts