Sağlıklı Beslenme

AB Kan Grubuna Göre Beslenme Önerileri

“Kan Gruplarına Göre Beslenme” yazı dizimizde bu hafta ilk olarak AB kan gruplu bireyler için beslenme önerilerinde bulunacağız. Geçtiğimiz hafta yayınlamış olduğumuz 2 yazımızda beslenmek eyleminin öneminden ve A ve B kan gruplu bireyler için beslenme önerilerinden bahsetmiştik.

AB kan gruplu bireyler, A ve B kan gruplarının, yani doğu ve batı insanının birbirine karışmasından oluşmuştur. Bu kan grubu oluşan en yeni kan grubudur ve dünyada rastlanma oranı çok düşüktür. Yapılan araştırmalara göre dünyadaki bireylerin ancak %5’i AB kan grubuna sahiptir.

AB kan gruplu bireylerin bağışıklık sistemleri, A ve B kan gruplu bireyler gibi oldukça güçlüdür. Sindirim sistemleri ise A kan gruplu bireylerdeki gibi hassastır. Aslına bakılırsa A ve B gruplarının özelliklerini bir arada taşıyan bir karışımdırlar. A ve B kan gruplu bireyler için sakıncalı olan yiyecekler onlar için de sakıncalıdır.

AB kan gruplu bireyler, yarı vejetaryen beslenmelidirler. Et ürünlerinin yanında mutlaka sebze tüketmelidirler. Kanatlıların etlerinin tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Ayrıca B kan gruplu bireylerin aksine yağsız süt ve süt ürünlerini tercih etmelidirler.

AB kan gruplu bireylerde mide asidi azlığına sık rastlandığından beslenme düzenlerinde az ama sık beslenmeye özen göstermelidirler. Yeşil çay mutlaka tavsiye edilir.

Related Posts